Davetiye Yerleşim Örnekleri

Düğün Davetiyesi Tarihi

Aslında mağaralarda bulunan belgelenmiş düğün davetiyesi örnekleri var, ancak 1700’lerin başında düğün davetiyeleri bir çığırtkan tarafından yüksek sesle yayınlandılar. Birisi daveti duyarsa, elbette aileleri arasında husumet yoksa düğüne katılabilirlerdi.
Davetiyeler neden el yazısıyla yazılmadı? Birçok kişi okuma yazma bilmediği için davetlerin sözlü olarak açıklanması gerekiyordu. Tabii ki, bu zengin ailelere ve kraliyet ailelerine uygulanmadı. Rahipler, güzel el yazısı ile tanınırlardı. Hat sanatı çok değerliydi ve bedelini ödeyebilecekler tarafından düğün davetiyeleri yazmak üzere görevlendirildiler. Bu ailelerin birçoğunun davetiyeye eklenen aile arması da vardı. Bu aynı zamanda aileyi neredeyse okuma yazma bilmeyen kişilere tanıtmak için bir araç olarak kullanıldı.

ONLINE DAVETİYE TASARIM

Hayalindeki davetiyeyi yapabilir misin?

Çift Zarfın Kökeni

Düğün davetiyeleri neden iki zarfta gönderiliyordu? 20. yüzyıldan önce, posta servisi çok güvenilir değildi. Aslında, bazı bölgelerde neredeyse yoktu. Düğün davetiyesi sunmanın tek garantili yolu, genellikle işe alınan bir kurye ya da ailenin hizmetkarı tarafından gönderilen elden teslimdi. Bu teslimatların çoğu at sırtında olduğu için, zarf yolculuk sürecinde zarar görebiliyordu. Çift zarf dizayn edildi. Kurye varış yerine ulaştıktan sonra, davetiyeyi uşağa ya da hizmetçiye verdi, sonra dış zarfı çıkardı ve iç zarfı davetle birlikte davetliye verilirdi. Günümüzde bu uygulama düğün için gerekli olan uyarı ve detaylar (LCV, Kına davetiyesi, gelin hamamı davetiyesi, bekarlığa veda partisi davetiyesi, düğün programı, menü kartı, otel rezervasyon kartı, yol tarifi kartı gibi) birlikte göndermek için uygulanmakta.

Konukları Sınırlamak

Yerel bir düğün, yılın sosyal etkinliği olarak kabul edilebildiğinden, bazen aileler gerçek konukları sınırlamak istedi ve istenmeyenlerin katılmamasını sağladı. Bu durumda, davetlerde tipik olarak törene vardıklarında sunulacak bir kart verilmiştir. Gerçekten organize olmak isteyen aileler için düğün konuklarına sıra numarası da verildi ve bu numara kart üzerine yerleştirildi.

Bugün Düğün Davetiyeleri

Gördüğünüz gibi, düğün davetiyeleri ile ilgili uzun zaman önce başlayan geleneklerin çoğu bugün hala geçerlidir. Belki ifadeler değişmiş olabilir ve formaliteler biraz da azalmış ama ana fikir hala aynı…